Wydawać by się mogło, że proteza zębowa to atrybut starszych osób. Tymczasem z usług protetyka korzystają także młodsi ludzie, którzy z różnych przyczyn nie mogą cieszyć się własnymi zębami. W zależności od potrzeb protezy zębowe projektowane są dla całej szczęki, jak i pojedynczych ubytków. To lekarz określa, czy warto usuwać kolejne zęby, by proteza wyglądała naturalnie. Kiedy warto udać się do protetyka i czy potrzebna jest wcześniejsza wizyta u stomatologa?
Pełny uśmiech w każdym wieku
Dział stomatologii, jakim jest protetyka stomatologiczna to duże ułatwienie dla osób, które straciły swoje naturalne zęby. Lekarze działający w tej dziedzinie zajmują się odtwarzaniem pierwotnego układu zębów, gdy te zostały usunięte z jamy ustnej. Powszechnie uważa się, że protezy występują jedynie w wersji pełnego uzębienia górnej lub dolnej szczęki. Tymczasem protetyk potrafi stworzyć niewielką koronę zębową, która uzupełni brak po pojedynczym zębie. Warto wiedzieć także, że nie każda proteza ma charakter stały. W zależności od potrzeb i możliwości pacjenci mogą je swobodnie wyciągać.
Stosowane materiały
Nie bez znaczenia są materiały stosowane przez protetyków podczas pracy. Sztuczne zęby dzielą się na protezy ruchome, do których zalicza się proteza akrylowa, proteza acetalowa, czy protezy szkieletowe. Pozostała grupa to korony i mosty, których pacjent nie może swobodnie wyciągać z jamy ustnej, ponieważ w wyniku specjalistycznego montażu zostały przytwierdzone do szczęki pacjenta w stabilny sposób.
Moja mama musiała mieć protezę już w wieku 43 lat.
Jak dobrze, że są takie metody uzupełniania zębów.